وظایف کلی خبرگزاری دفاع مقدس:

 • انتقال و ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های حاضر و آینده
 • پوشش کامل و جامع اخبار و دستاوردهای علمی و نظامی حوزه دفاعیامنیتی در راستای دکترین نظامی نیروهای مسلح
 • حضور موثر در حوزه رسانه‌ای بین الملل برای مقابله با جنگ روانی و جنگ نرم دشمن
 • پیشبرد دیپلماسی عمومی ج.ا.ا و حمایت موثر از محور مقاومت اسلامی در منطقه و جهان
 • تبیین مواضع کشور در موضوع بیداری اسلامی و تقویت قدرت نرم جبهه فرهنگی رسانه‌ای و هنری انقلاب اسلامی
 • رعایت کامل امانت­داری، اصل اطلاع­رسانی صادقانه و تعامل سازنده با مخاطبان داخلی و خارجی برای گسترش فرهنگ ارزشمند دوران دفاع مقدس
 • الگوسازی از چهره‌های ماندگار دفاع­مقدس با بهره­گیری از فرهنگ، درس‌ها و عبرت‌های دفاع­مقدس به ویژه فرهنگ عاشورایی
 • کوشش در ثبت و ضبط رسانه‌ای وقایع دوران پرشکوه، دفاع مقدس و مصون ساختن آن از تحریف، مبالغه­گویی یا فراموش شدن وقایع در گذر زمان

محورهای فعالیت:

 • سرویس اخبار داخلی

سرویس اخبار داخلی خبرگزاری دفاع مقدس به انتشار اخبار مرتبط با مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، و سیاست های داخلی به صورت غیر جناحی و منصفانه می پردازد.

سرویس اجتماعی

با توجه به رویکرد جدید خبرگزاری در سال ۹۴ و توجه به اخبار نیروی انتظامی در راستای تأمین امنیت کشور و رفع دغدغه مقام معظم رهبری درخصوص آسیب های اجتماعی و پیگیری رسانه ای مطالبات معظم له این سرویس راه اندازی شده است.

 • دفاعی و امنیتی

سرویس دفاعی و امنیتی به عنوان یکی از اصلی ترین حوزه های فعالیت خبرگزاری دفاع مقدس، اخبار، تحلیل‌ها، گزارش‌ها و گفت‌و‌گوهای مرتبط با فعالیت های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، رزمایش ها و معرفی دستاوردهای دفاعی کشور جهت صیانت از نظام مقدس اسلامی را منتشر می کند.

 • حماسه و جهاد

سرویس حماسه و جهاد دفاع پرس با هدف نشر ارزش های دفاع مقدس، معرفی شهدا و جمع آوری اسناد، آثار و خاطرات شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم  فعالیت می‌کند. همچنین در این سرویس تلاش بر آن است که اخبار مرتبط با خانواده شهدا، مسائل و مشکلات رزمندگان و خانواده‌های آنان شناسایی و تا حد امکان با پوشش خبری و اطلاع رسانی برطرف شود. از دیگر فعالیت‌های این سرویس می‌توان به برگزاری گفت‌وگوهای تخصصی با حضور فرماند‌هان، جانبازان و خانواده‌های شهدا اشاره کرد.

 • فرهنگ و هنر

سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دفاع مقدس با هدف پیگیری مطالبات فرهنگی رهبر معظم انقلاب اسلامی با تمرکز بر سینما، تئاتر و ادبیات انقلاب و دفاع مقدس فعالیت می‌کند. این سرویس همچنین می‌کوشد تا با برگزاری نشست‌ها و گفت‌وگوهای تخصصی با عوامل هنری جریان مومن فرهنگی کشور به گفتمان سازی هنر انقلابی کمک کند.

 • بین­ الملل

انجام عملیات فرهنگی و جنگ نرم با رویکرد آفندی در داخل و خارج از کشور یقیناً بسیاری از هزینه‌ها و تبعات جنگ سخت را کاهش داده و با کشاندن جنگ نرم به جبهه دشمن، بسیاری از معضلات تهاجم فرهنگی برطرف خواهد شد. با توجه به شرایط خاص منطقه و نقش اساسی جمهوری اسلامی ایران در محور مقاومت، حضور پررنگ و اثرگذار رسانه ها در این عرصه، از مصادره مسائل در حوزه‌های گوناگون و به سود استکبار جهانی جلوگیری به عمل می آید.

بر همین اساس گروه بین‌الملل خبرگزاری دفاع مقدس با هدف تبیین، استحکام و تقویت جبهه مقاومت در مقابل جبهه حامیان تروریسم بین‌المللی با توجه به فرهنگ، روحیه و تجربیات عملی دوران دفاع مقدس، معرفی انقلاب اسلامی ایران در کشورهای عربی و اسلامی، دفاع از انتفاضه فلسطین، انعکاس اخبار بیداری اسلامی، با ارائه تحلیل درست از وقایع و رفع شبهات مطرح شده در رسانه‌های معاند در خصوص محور مقاومت به تولید و نشر اخبار، گزارش، تحلیل و …  اقدام می‌کند.

 • استان­ها

خبرگزاری دفاع مقدس با بهره مندی از ۳۰ نمایندگی استانی، به تولید و انتشار روزانه  اخبار در حوزه ایثار و شهادت در استان های کشور را در دستور کار خود قرار داده است. استفاده از ظرفیت گسترده کشوری با توجه به پراکنش جغرافیایی خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران، توجه روز افزون به این حوزه را بیش از پیش کرده که بر همین اساس با فعال شدن گروه استانی در خبرگزاری دفاع مقدس گام های اولیه در زمینه پوشش کامل اخبار مرتبط با جامعه ایثارگران کشور برداشته شده است.

 • سرویس عکس و چند رسانه­ ای

سرویس عکس خبرگزاری دفاع مقدس به عنوان یکی از اصلی ترین حوزه های فعالیت رسانه ای این خبرگزاری، در پی انتشار گزارش های تصویری از برنامه های مختلف مانند تشییع شهدا، ورود شهدای گمنام و مدافع حرم به کشور، رونمایی از دستاوردهای دفاعی و حضور در رزمایش های دفاعی و امنیتی، با توجه به سیاست های خبرگزاری و همین طور اقدام به انتشار گزارش های تصویری مستند با توجه به مناسبت ها و اعیاد مختلف می کند.

استفاده از رسانه های مختلف مانند متن، عکس، صدا، ویدئو، انیمیشن… در کنار یکدیگر جهت انتقال بهتر پیام از دیگر روش های رسانه ای است که خبرگزاری دفاع مقدس از طریق آن به انتشار اخبار مبادرت نموده است.

 • سایر رسانه ­ها

انتشار مهمترین اخبار مرتبط با سیاست های خبرگزاری دفاع مقدس از سایر رسانه های مکتوب و مجازی جهت تبادل و همکاری بیشتر بین رسانه ها از جمله وظایف سرویس سایر رسانه های این خبرگزاری می باشد.

 • فضای مجازی

استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی (مانند تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک، توییتر، افسران) جهت تبلیغات و اطلاع رسانی اخبار خبرگزاری برای مخاطبین عام و همین طور اصحاب رسانه و پوشش مطالب فرهنگی در این فضا و بازنشر تولیدات سایرین در سرویس سایر رسانه ها جهت فرهنگ سازی بیشتر در حوزه های مد نظر خبرگزاری از جمله اقدامات این خبرگزاری در عرصه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می باشد.

 

 • سایت ساجد

سایت جامع دفاع مقدس به عنوان منبع اصلی عکس، آثار و اسناد شهدای دفاع مقدس است که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار عکس و … جمع آوری کرده و به مرور زمان درحال انتشار آن می باشد.