همان طور که می دانید، شناسایی و معرفی شهدای استان‌ها ، یکی از راه‌های ترویج فرهنگ دفاع مقدس است که باید با ضریب بیشتری در عرصه حفظ آثار دفاع مقدس صورت گیرد.

حضور قومیت‌های متعدد در طول جنگ تحمیلی به حدی است که بدون وجود آنها در جبهه‌ها عملا پیروزی در این عرصه محقق نمی‌شد.

به نقل از دفاع پرس، انتشار کتاب «مسافران آسمانی» با عنوان فرعی «زندگی‌نامه و خاطرات حماسه‌های ده تن از شخصیت‌های انقلابی و فرماندهان آذربایجانی دوران دفاع مقدس» از جمله اقدماتی است که در معرفی شهدای خطه آذربایجان انجام شده است.

این کتاب در ۱۰ فصل شامل «شهید سعید؛ شهید آیت‌الله قاضی طباطبایی»، «شهید عزیز؛ شهید آیت‌الله مدنی»، «مسافر هور؛ سردار شهید مهدی باکری»، «دیده‌بان؛ شهید حسن شفیع‌زاده»، «اوج پرواز؛ امیر سرلشکر خلبان شهید جواد فکوری»، «جانشین برادر، شهید حمید باکری»، «تک تیرانداز پدر؛ شهید علی تجلایی»، «مجنون جزیره؛ شهید مرتضی یاغچیان»، «سنگرساز شلمچه؛ شهید محمدحسن کسایی»، «اولین فرمانده؛ شهید نادر برپور» است.

هر فصل کتاب به بخش‌های کوچکتری تقسیم شده و به گوشه‌هایی از شخصیت شهید پرداخته است، که شاید کمتر خوانده باشیم. یکی از ویژگی‌های خوب کتاب آوردن شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، که به نوعی به خواننده نوجوان، یکی بودن جبهه انقلاب و جنگ تحمیلی را گوشزد می‌کند.

همچنین فراوانی عکس و زیرنویس‌های متعدد به مستند بودن کتاب کمک کرده است. از این نظر «مسافران آسمانی» را باید در جرگه آثار مرجع شمرد، که خواننده را به کتاب‌ها ارجاع داده و با شخصیت‌های حوزه دفاع مقدس آشنا می‌کند.

  • قسمتی از متن کتاب

«علی اکبر سیفی‌ابدی مثل من کم سن و سال بود و اجازه رفتن به او نمی‌دادند. هرچه بیشتر تلاش کرد، کمتر نتیجه گرفت. حال و روز غریبی داشت. آیت‌الله مدنی هم مانند اعزام‌های قبلی برای بدرقه‌ی رزمنده‌ها به عملیات سپاه تبریز آمد. تک تک رزمنده‌ها را در آغوش می‌کشید و برای‌شان دعا می‌کرد. رزمنده‌ها هم برای روبوسی با آیت‌الله مدنی لحظه شماری می‌کردند.

یک لحظه سیفی از میان جمعیت خودش را به آیت‌الله مدنی رساند و گفت: حاج آقا می‌خواهم بروم جبهه؛ اما اجازه نمی‌دهند.

آیت‌الله مدنی در جوابش طوری که همه بشنوند فرمودند: فرزند من می‌خواهد شهید شود، شما چطور جلوی او را گرفته‌اید؟

این را گفت و سیفی را در آغوش کشید. این کلام آیت‌الله مدنی، جواز اعزام سیفی به جبهه شد. کسی روی حرف او حرفی نزد و علی‌اکبر سیفی ابدی با ما اعزام شد.

پیش‌بینی آیت‌الله مدنی درست از آب درآمد و علی‌اکبر سیفی پس از مدتی در جبهه به شهادت رسید.»

«مسافران آسمانی» به کوشش «داود خدایی» در ۲۲۴ صفحه مصور نوشته و توسط نشر «صریر» و به اهتمام «اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی» در ۵۰۰۰ نسخه منتشر شده است.