«مصطفی محدثی‌خراسانی» مدیر بخش موسیقی و سرود سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در گفت‌وگو با دفاع‌پرس، با اشاره به برگزاری دومین کنگره ملی شعر و ترانه و تصنیف ویژه دفاع مقدس «ترنم حماسه» اظهار داشت: پس از انتشار فراخوان این رویداد فرهنگی و هنری شاعران زیادی آثارشان را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند.
وی گفت: موضوع این کنگره دفاع مقدس است. شاعران سروده‌های خود را در قالب‌ها ترانه، تصنیف و سرود برای ما ارسال خواهند کرد تا مورد داوری قرار گیرد.
مدیر بخش موسیقی و سرود سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس درباره زمان اختتامیه کنگره «ترنم حماسه» عنوان کرد: به احتمال زیاد اختتامیه این کنگره همزمان با اختتامیه بیست و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس برگزار شود.
محدثی‌خراسانی خاطرنشان کرد: برگزار کننده این ۲ کنگره بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است. به همین دلیل تصمیم گرفته شده مراسم اختتامیه این ۲ کنگره همزمان برگزار شود که در اسفندماه سال جاری خواهد بود.
وی درباره تیم داوری این کنگره نیز گفت: ما در گنگره «ترنم حماسه» سه بخش ترانه، تصنیف و سرود را خواهیم داشت اما فقط یک تیم داوری آثار را بررسی خواهند کرد چراکه این قالب‌ها حوزه‌های نزدیکی محسوب می‌شوند که مرتبط با موسیقی هستند.
مدیر بخش موسیقی و سرود سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس افزود: تیم داوری کنگره هنوز مشخص نشده‌اند؛ با بررسی سطح کمی و کیفی آثار تیم داوری معرفی خواهد شد.
محدثی‌خراسانی از تلاش برای تولید قطعات موسیقی از آثار برگزیده خبر داد و گفت: ما تلاش می‌کنیم بتوانیم از آثار برگزیده این اتفاق بتوانیم قطعات موسیقی تولید کنیم البته همه چیز بستگی به مقدار بودجه کنگره دارد اما همچنان اتفاقات فرهنگی و هنری کشور با مشکلات مالی روبرو هستند.