به گزارش دفاع پرس، در پنجمین روز از هفته دفاع مقدس که مزین به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، اصناف، حمایت و پشتیبانی مردمی» است، میزبان سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بود.
کارگر در ملاقات با سید ضیاء هاشمی مدیرعامل ایرنا، تلاش های او را در حوزه دفاع مقدس به ویژه در ستاد راهیان نور ستود و گفت: زمانی که دکتر هاشمی سرپرست وزارت علوم بود، انصافا در حوزه اردوهای راهیان نور خیلی خوب کار شد و ما اصلا دغدغه ای برای اردوهای راهیان نور وزارت علوم در این زمینه نداشتیم.
وی افزود: با همکاری دکتر هاشمی در ستاد اربعین پیشنهادی مطرح شد که وزیر علوم فرمانده قرارگاه دانشجویی راهیان نور تعیین شود که این اتفاق تجربه خوبی بود که الگوبرداری شد و برای سایر وزارتخانه هم اتفاق افتاد و وزیر آموزش و پرورش به عنوان فرمانده قرارگاه دانش آموزی و وزیر جهاد به عنوان فرمانده قرارگاه جهاد راهیان نور انتخاب شدند.
مدیرعامل ایرنا نیز در این دیدار گفت: دوران دفاع مقدس یک دوران ویژه ای بود که خاطرات آن ماندگار است و یک سرمایه معنوی و تاریخی است و امروز هم دفاع مقدس نماد گذشت و فداکاری است.
کارگر نیز گفت: ایرنا قدیمی ترین خبرگزاری کشور است که در گذشته به نام خبرگزاری پارس معروف بود. در دوران دفاع مقدس نیز خبرگزاری جمهوری اسلامی اخبار جنگ را با تلکس و بی سیم و تلفنگرام ارسال می کرد. فعالیت های آن زمان ایرنا می تواند تجربه ای برای سایر رسانه ها باشد.
وی افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس ستاد تبلیغات جنگ بود و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز از دل همین ستاد بیرون آمد البته با تغییراتی و در آن زمان مهدی چمران رئیس بنیاد بود.
مدیرعامل ایرنا نیز از فعالیت نمایشگاه عکس های دفاع مقدس ایرنا خبر داد و گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نمایشگاهی با ۴۰ عکس منتخب ایرنا را روز شنبه در موزه دفاع مقدس افتتاح کردیم که هر کدام از این عکس ها بازگو کننده حقایقی از دوران دفاع مقدس است و می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
کارگر در بازدید از اتاق خبر ایرنا با خبرنگاران و سردبیران گروه های مختلف گفت و گو کرد، او در گفت و گو با سردبیر و خبرنگاران گروه دانشگاه ایرنا که نیروهای جوانی هستند، گفت: اگر کار را به دست جوانان بدهید، همه چیز درست می شود و اگر می خواهید کاری انجام شود، آن را به خانم ها بسپارید.
وی با ذکر خاطره ای از زمان مسئولیتش در سازمان وظیفه عمومی گفت: در آن زمان با همکاری تعدادی از همکاران خانم سابقه ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار پرونده نظام وظیفه را از ۸۰ سال پیش به سیستم های کامپیوتری وارد کردیم.
 دولت کار می کند؛ دشمن، سیاه نمایی
سردار کارگر در گفت و گو با خبرنگاران گروه اقتصادی گفت: شما کار خیلی مهمی دارید اما در مورد مشکلات اقتصادی نگران نباشید. وضعیت اقتصادی به زودی درست می شود.
رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس وضعیت اقتصادی کشور را به جنگ تشبیه کرد و گفت: دولت واقعا مشغول کار است ولی سیاه نمایی می شود. در وضعیتی به سر می بریم که دنیا در مقابل ما ایستاده است.
استان ها را بیشتر تحویل بگیرید
کارگر در بازدید از گروه استان های ایرنا گفت: معمولا در شهرستان ها در برنامه های خبری خبرنگاران ایرنا قبل از همه می آیند. خبرهای استان ها را بیشتر تحویل بگیرید خود ما هم خبرگزاری دفاع مقدس را داریم و این مساله را داریم که برخی فکر می کنند هر اتفاقی بیافتد مهم است و اتفاقاتی در شهرستان ها می افتد که کمتر دیده می شود.
 فیلم جنگی فقط برای خط مقدم جبهه نیست
رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در بازدید از گروه فرهنگی با چند سوال مواجه شد از جمله در حوزه سینما و موسیقی. کارگر از عقب ماندگی در حوزه هنر و به ویژه سینمای دفاع مقدس سخن گفت و از گران بودن ساخت فیلم جنگی. او از سینماگران دعوت کرد تا با کمک و حمایت های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در حوزه تجهیزات و مکان به ساخت فیلم های جنگی بپردازند.
کارگر گفت: سینمای دفاع مقدس فقط خط مقدم نیست علت هزینه های سرسام آور این نوع فیلم ها همین مساله است ولی در برخی فیلم ها مانند ویلایی ها می بینید که به خوبی پشت جبهه را به تصویر کشیدند و فیلم های خوبی ساخته شده است.
وی به حوزه موسیقی هم اشاره کرد و گفت: در زمینه موسیقی دفاع مقدس کم کار کرده ایم. او از ساخت آثاری فاخر موسیقی در این زمینه در آینده خبر داد.
رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس در پاسخ به پرسشی درباره سخنان رئیس جمهوری در سازمان ملل گفت: صحبت های دکتر روحانی مواضع محکم و انقلابی بود و قاطعانه هم برخورد کرد.
 جعبه سیاه جنگ
کارگر در گفت و گو با خبرنگاران گروه علمی نیز گفت: به مردم بگویید که در زمان دفاع مقدس سیم خاردار وارد می کردیم، اما امروز خودمان تولید می کنیم. امروز دنیا جلوی ما را گرفته تا از پیشرفت علمی کشور جلوگیری کند و به همین دلیل تحت فشار هستیم.
وی افزود: الان جزو ۱۰ کشور موشکی و هسته ای دنیا هستیم. در گذشته اگر کسی مریض می شد گاهی مجبور می شد به خارج برود ولی نه تنها در امور پزشکی خودکفا هستیم بلکه شیراز به عنوان قطب پزشکی منطقه تبدیل شده است و بسیاری از بیماران کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مداوا به شیراز می آیند.
کارگر گفت: در حوز علم و تکنولوژی پیشرفت های بزرگی داشته ایم. رونمایی از اولین جنگنده ساخت داخل به دست رئیس جمهوری افتخاری برای کشور است و شما بهتر است هر آماری در زمینه پیشرفت های علمی در کشور منتشر شود، سابقه ای از وضعیت گذشته آن را نیز برای مردم بیان کنند.
کارگر از ۵۶ طرح مطالعاتی و پژوهشی در حوزه دفاع مقدس سخن گفت و آن را به جعبه سیاه جنگ تشبیه کرد و گفت: تمام مسائل جنگ در همه ابعاد در این طرح ها آمده است و ممکن است این آثار را در قالب ۲۰۰ کتاب منتشر کنیم یا ۵۰ فیلم از روی آنها بسازیم و تا پایان برنامه ششم فرصت انتشار این طرح ها را داریم.
کارگر با حضور در بین خبرنگاران گروه وررزشی نیز گفت: اگر تیم های ورزشی از سوی دولت حمایت نشوند، موفق نمی شوند. چون بخش خصوصی چنین توانی را ندارد. البته اگر زیرساخت های بخش خصوصی فراهم شود، می توان امیدوار بود که در آینده بتوانیم تیم های ورزشی بزرگ را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم.
او گفت: اکثر رزمندگان دوران دفاع مقدس یا ورزشکار بودند یا علاقه مند به ورزش.