«محمدقاسم فروغی‌جهرمی‌» دبیر هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس در گفت‌وگو با دفاع پرس با بیان اینکه ۷۸ کتاب شعر به دبیرخانه این اتفاق فرهنگی ارسال شده است، اظهار داشت: هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس در بخش شعر میزبان ۷۸ کتاب منتشر شده در سال‌های ۹۶ و ۱۳۹۵ شد که در این بخش نسبت به دوره گذشته در بخش شعر ۱۵ درصد کاهش آثار داشتیم.
وی با انتقاد از عدم اهتمام لازم در این حوزه گفت: متاسفانه اهتمامی که به لحاظ موضوعی و مضمونی باید به حوزه دفاع مقدس صورت گیرد، انجام نمی‌شود که البته دلایل زیادی دارد.
دبیر هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس عدم برگزاری کنگره‌های شعر و شب‌های شعر دفاع مقدس را علت کم شدن انتشار کتاب‌های این حوزه دانست و بیان کرد: تعطیلی و عدم برگزاری منظم شب شعرهای دفاع مقدس و کنگره‌های ملی شعر دفاع مقدس موجب شده تا شاعران و دغدغه‌مندان این حوزه تولیدات کمی داشته باشند که لازم است از سوی مسوولین مورد اهتمام بیشتری قرار گیرد. همچنین جلسات نقد و بررسی شعر و کتاب می‌تواند موجب پویایی این عرصه باشد تا زمینه‌های چاپ کتاب بیشتر شود.
فروغی‌جهرمی‌ تاکید کرد: مراکز متولی باید سفارش دهنده کتاب به شاعران باشند و شاعران جوان را در مراکز بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و حوزه هنری جمع و ترغیب کنند تا زمینه تولیدات دفاع مقدس بیشتر فراهم شود. در سال‌های اخیر نسبت به این امور و به ویژه درباره شاعران جوان کم توجهی صورت گرفته در حالی که شاعران جوان با انگیزه‌ای دراین زمینه وجود دارند.
وی بیان کرد: دغدغه‌های اجتماعی شاعران و نویسندگان بیشتر شده اما در زمینه دفاع مقدس که هویت جامعه امروز است، کم کاری وجود دارد. البته انگیزه‌های مادی و کمک‌های اقتصادی نیز در پرداخت حق الزحمه‌های شاعران و نویسنده‌ها نیز عامل انگیزشی مهمی در تولید کتاب است.
دبیر هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: شاعران دفاع مقدس در گذشته در کنگره‌های شعر به مردم هویت می‌دادند. شعرهای گذشته دارای هویت بود در حالی که شعرهای دفاع مقدس امروز حامل احساس، عاطفه، تصویرسازی و دغدغه اجتماعی است.
وی تاکید کرد: ادبیات باید در حوزه مقاومت بین‌الملل زایش داشته باشد اما بخاطر اینکه متولیان ماموریتشان را در این حوزه انجام نمی‌دهند این استعدادهای داخلی کشورمان به کارگرفته نمی‌شوند. ظرفیت‌سازی ادبی در شهرستان‌ها از طریق جذب و شناسایی شاعران و ایجاد جلسات ادبی در گذشته وجود داشت که مدتی است این اتفاق نیز رو به تعطیلی گذاشته شده که جای نگرانی دارد.