به گزارش دفاع پرس، مجموعه هفت جلدی کتاب‌های «انقلاب اسلامی؛ سیره شهدا و ایثارگران» با عنوان‌های «ولایت مداری»، «حق الناس»، «جهاد نفس»، «صداقت و راستی»، «حقوق و تکالیف متقابل مردم و مسئولین»، «قانون پذیری و اجرای قانون»، «حقوق و مسئولیت‌های زن» چاپ و منتشر شد.
در هفتمین جلد از مجموعه «سیره شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی» مریم مجتهدزاده لاریجانی و فاطمه بداغی به حقوق و تکالیف زنان و بررسی جامع مهم ترین حقوق و تکالیف زنان در نگاه شهدا و ایثارگران پرداخته شده است.
این کتاب در ۲ فصل موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است؛ فصل اول «حقوق زنان» و فصل دوم «حقوق مالی ناشی از ازدواج» عمده‌ترین موضوعات این کتاب را شکل می‌دهد و هر فصل نیز به مباحث جزیی‌تر چون:حقوق فردی، حقوق خانوادگی، مسئولیت‌های فردی، مسئولیت‌های اجتماعی، مسئولیت‌های خانوادگی زنان تقسیم می‌شود.
در مقدمه کتاب آمده است:
«آنچه در این جلد پیگیری شده است کناره هم نهادن همه حقوق و وظایف فردی، خانوادگی و اجتماعی در سیره منتخب و مبانی آن در کلام معصومین، امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری است و مراد از زنان اعم از همسران، خواهران و مادران معزز و محترم شهدا و ایثارگران می‌باشد که مورد خطاب ایشان قرار گرفته است.»
قسمتی از متن کتاب:
«چند سالی که در اهواز زندگی می‌کردیم، وقتی از خط مقدم جبهه برمی‌گشت و می‌دید که مشغول کار هستیم با من همراه می‌شد. حتی در آشپزی به من کمک می‌کرد. در تمام اموری که فکر می‌کرد که می‌تواند به من کمک کند، از همراهی دریغ نداشت. یادم می‌آید ماه محرم، تازه از جبهه برگشته بود. ساعت ۹ یا ۱۰ شب بود. بچه‌ها کوچک بودند. قصد داشتم به مصلی بروم. مداح مراسم آقای صادق آهنگران بود. می‌خواستم عازم شوم که او آمد. وقتی فهمید، گفت: چرا برگشتی؟ شما بروید.
گفتم: خواستم بروم، اما چون شما تشریف آوردید منصرف شدم، ترجیح می‌دهم در خانه بمانم.
بچه‌ها را مراقبت کرد تا من توفیق شرکت در مراسم را از دست ندهم.»
در قسمت دیگری از این کتاب آمده است:
«در همسایگی ما خانواده‌ای زندگی می‌کرند، پسر جوانی داشتند که موقع راه رفتن همیشه پاشنه کفشش را می‌خواباند و بلوزی با آستین‌های بسیار کوتاه می‌پوشید. یک روز مادر این پسر به خانه ما آمد و گفت: خدا خیر بدهد شوهرت را.
پرسیدم برای چی؟ مگر چی شده؟
گفت: پسرم دیروز به خانه آمد و به من گفت: مادر یک بلوز آستین بلند بده تا بپوشم.
گفتم: چطور شده که به راه آمدی؟
جواب داد: آقای غزنوی در این باره با من صحبتی کرد، خیلی خجالت کشیدم.»
«حقوق و مسئولیت‌های زن» در ۴۶۵ صفحه به قلم «مریم مجتهدزاده لاریجانی» و «فاطمه بداغی» تالیف و توسط انتشارات «آرزوی دیدار» در هزار جلد منتشر شده است.